Prezenty biznesowe: mają swój etykiety, które musisz wiedzieć

Prezenty biznesowe — to ogólna nazwa prezentów, które prezentują w sferze gospodarczej. Powinny one odzwierciedlać biznesu charakter relacji, czyli nie być osobiste. Raczej neutralne. Jest uznawany za poprawny, jeżeli mają one bezpośredni stosunek do pracy. A to znaczy, że ich wybór jest dość mały. Takie prezenty pozwalają poprawić relacje, przy tym zachowując pewną dowodzenia. Ale umiejętność wyboru i wręczać prezenty biznesowe nie jest dla każdego. Zresztą, to przychodzi z doświadczeniem. A podstawy ich wyboru i wręczenia trzeba wiedzieć zawsze, inaczej być w niezręcznej sytuacji.

Prezenty biznesowe: mają swój etykiety, które musisz wiedzieć

Komu je dać?

Wybór zależy bezpośrednio od stopnia obdarzył. Przecież to może być:

 1. Pracownik — podwładny.
 2. Pracownik — szef.
 3. Akcjonariusz spółki.
 4. Biznes partner, przedstawiciel innej firmy, z którą prowadzone są wspólne sprawy.

Naturalnie, partnera i pracownika z działu wysyłki prezenty polegają różne i kosztów, i według statusu. Ale w każdym przypadku, prezenty biznesowe muszą być odpowiednie, praktyczne i mieć wysoką jakość, ponieważ to w pierwszej kolejności odbija się na reputacji samego dawcy.

Wskazówka! W wyborze prezentów dla wszystkich, z wyjątkiem pracowników, najlepiej z kimś naradzić — tak można być pewnym, że wybór jest naprawdę udany.

Prezenty dla pracowników w zwyczaju wręczać takie same. Różnice mogą być niewielkie, na przykład, w kolorze. Albo pracowników płci męskiej dają jedno, a kobiety — więcej, ale około równą wartości. To pomoże uniknąć rywalizacji w zespole, ponieważ będzie oczywiste, że wszyscy traktowani są jednakowo. Wyjątek — dla szefów działów. Ale prezenty im lepiej się nie afiszować przed resztą zespołu, a wręczać oddzielnie, na przykład, na предпраздничном zgromadzeniu.

Prezenty biznesowe są często drogie, ale przy tym wykonywane są w klasycznym stylu — to uniwersalne rozwiązanie. W wyglądzie produktu można określić, że kosztuje sporo, ale trudno jest określić, ile dokładnie. Taki prezent będzie pasować do każdego partnera biznesowego: i przedsiębiorcy, i już состоявшемуся.

Nie zawsze, ale w niektórych przypadkach ma znaczenie, dają mężczyźnie lub kobiecie. Ponieważ wcześniej działalnością zajmowali się głównie mężczyźni, to odbiło się i na etykiecie prezentów. Coś, co jest akceptowane jako biznesowej prezentu mężczyźnie, nie warto dać panie. I bardzo mało prezentów o długim terminie użytkowania, które można podarować biznesu, ale nie można dać mężczyźnie. Chyba, że kwiaty — mimo wszystko, to tradycyjnie kobieta prezent. No i jeszcze jedna opcja. On przedstawiony poniżej.

Prezenty biznesowe — co do nich należy?

Przypomnijmy: do centrum prezentów najbardziej pasuje do tego, co jest używane w pracy. Również do nich należy wszystko to, co pomaga uczynić miejsce pracy bardziej atrakcyjne. Ale nie będziemy mówić wspólne słowy — przejdźmy do konkretów:

 • Klamka. Kochanie, stylowy uchwyt (dla lady warto wybierać bardziej wyrafinowane modele, ale lepiej powstrzymać się od wystroju kamieniami — nie wszyscy to lubią). Najlepiej — atramentowy. Bo to jest oznaka wysokiego stylu w świecie biznesu.
 • Dobry uchwyt

 • Kalendarz. Również ten prosto urządzony. Przy wyborze kalendarza, należy patrzeć na wypełnienie wewnętrzne: musi być wygodny w użyciu. Pani preferuje jasne kolory i pamiętniki z zakładkami, podczas gdy mężczyźni są bardziej przychylni do ежедневникам ciemnych kolorach.
 • Glob-bar. Globus doskonale uzupełniają wnętrze biura, wykonana w dowolnym stylu. To wcale nie musi być klasyka. O tym, że glob ma dodatkową funkcję, wcale nie musi opowiadać gościom — jest możliwe, że oni o tym nie wiedzieli, dopóki sami nie zobaczą. A bar — on powinien być w gabinecie każdego szefa.
 • Glob — zestaw do gry w pokera. Taki prezent graniczy z osobistym, bo trzeba dokładnie wiedzieć, co darowizny zostały zainteresowany w tej grze w karty. Na zewnątrz jest również niczym osobliwych nie wyróżnia, chyba, że jakością wykonania. A w jego jamy znajdują się pomieszczenia do przechowywania kart, żetonów i wszystko, co potrzebne do gry.
 • Gabinetowe zegarek. Właściwe w przypadku, gdy relacje trwają dość długo, a w biurze partnera ściennych godzin nie ma.
 • Gabinetowe zegarek

 • Dobry alkohol. Dla pani to może być wina (najlepiej elitarnych odmian), a dla mężczyzn — koniak, whisky, brandy, gin. Dobrze, jeśli preferencje są znane. Ale nawet jeśli tak nie jest, jest dozwolone darować alkohol kolekcjonerskiej produkcji w reprezentacyjnej opakowaniu.
 • Herbatę. Godna alternatywa dla alkoholu. Ale tylko w przypadku, jeśli jest to słynne odmiany chińskiego lub ceylon tea. Tutaj również jest korzystne reprezentacyjna opakowanie.
 • Wskazówka! Można zebrać linię koszyka z alkoholu (herbaty) i delikatnych serów lub europejskich mięsnych przysmaków: jamon i prosciutto.

 • Cygara. Czysto mężczyźnie. Ale biznesowych kręgów absolutnie tradycyjny, ponieważ cygara — częsty towarzysz negocjacji. Można zaprezentować tylko cygara, a można dodać do prezentu pudełko do ich przechowywania lub nożyce do przycinania.
 • Pudełko do ich przechowywania cygar

 • Wnętrze — obrazy, wazony, figurki. To raczej prezent dla pani, bo są one z większym prawdopodobieństwem docenią piękno. Styl i kolorystyka prezent muszą pasować do wnętrza, w gabinecie, ponieważ zakłada się, że prezenty biznesowe będą wykorzystywane w pracy.
 • Własna produkcja. Oczywiście, to zależy od tego, czym dokładnie zajmuje się firma. Jeśli to naczynia, przedmioty dekoracyjne, biżuteria, perfumy — takie prezenty można dać i dama i dżentelmen. Ale jeśli chodzi o prezentach dla zespołu, i to będą markowe kalendarze, linijki, zeszyty, od takich prezentów lepiej powstrzymać się albo wykorzystać je jako dodatek do głównego prezentu.
 • Jak biznes prezenty?

  Jak podarować — to nie mniej ważne niż wybór prezentu. Warto zrezygnować z opakowania w jasny papieru do pakowania. Jeśli prezent ma już swoje pudełko (np. długopis), można to zrobić неброской taśmą i powściągliwy kokardką (nie ogromne jasne łuki, w wielkości przekraczającej opakowanie, a zwięzły opcja). W pozostałych przypadkach najlepiej sprawdzają się kartony — opakowanie nie powinno być jaskrawe.

  Trzy prezent

  Prezenty biznesowe, a więc ok musi być respektowane. Także wiele zależy od tego, przyznawane są one w obecności obcych albo sam na sam. W pierwszym przypadku należy starannie dobierać słowa, obejść się kilkoma zdaniami (można nawet wspólne), ale bez patosu. Wszystko musi pozostać w ramach etykiety. W takim przypadku wręczenie — impreza, która nosi oficjalny charakter.

  Ulgi jest dozwolone, jeśli prezent jest przyznawana tete-a-tete. Jeśli jest on przeznaczony do lady, można powiedzieć kilka słów o jej urodzie i stylu. Jeśli jest on przeznaczony mężczyźnie, także można powiedzieć, że to sprawa osobista. Ale jeśli relacje są na wczesnym etapie, od takich słów lepiej się powstrzymać.

  I na koniec pamiętaj: etykieta — to jest oczywiście ważne. Ale, być może, właśnie ten prezent — ten powód, który sprawi, że komunikacja nie tylko biznesowych, ale i bardziej przyjaznym. Historia zna wiele przypadków, gdy partnerzy stawali się z czasem dobrymi przyjaciółmi, a nawet przyjaciółmi. Każdą sytuację trzeba doświadczyć, aby zrozumieć, jak w nim działać poprawnie.